Avrupa Ülkesi Fransa’da bazı meyve ve sebzelerin plastik paketlerin içinde satılması yasaklandı !

Fransa’da yasak 1 Ocak itibarıyla bazı meyve ve sebzelerin ürünlerin plastik kullanılmasına getirilen yasaklanma yürürlüğe girdi.

Paketleme sektörünün itirazları olmasına rağmen ,tek kullanımlık plastiklerin tüketimine karşı olan politikalara destek kampanyası devam ediyor.Ekim ayında kabul edilen kararı Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron faydacı bir yaklaşım olarak değerlendirmişti. Yeni düzenleme ile 1,5 kilonun altındaki elmalar artık plastic paketlere konamayacak.

Öte yandan kırmızı meyveler gibi hassas ürünler ilk etapta kapsam dışında tutulacak. 2026 yılına kadar kademeli olarak devreye girecek kanun firmaların yeni düzenlemelere adapte olmasına zaman tanımayı hedefliyor.Firmaların stoklarındaki plastik paketleme malzemelerini de tüketmek için altı ay süreleri bulunuyor.

Sektör temsilcileri karar alınırken kendilerine danışılmadığından şikayet ederken büyük zincir marketlerden Casino artık domatesleri karton paketlerde satacaklarını ve müşterilere kağıt ya da selüloz poşetler vereceklerini açıkladı.

bilgi ve sipariş için bizimle iletişime geçebilirsiniz.